Dostal som pozvanie od svojho obchodného partnera zo Slovenska, aby som sa s ním zúčastnil na obchodných rokovaniach o dodávkach tovaru z Ukrajiny na Slovensko. Kým som sa o to nezačal zaujímať, netušil som, čo všetko bude potrebné a čo všetko budem musieť podstúpiť, aby som sa na rokovania mohol dostaviť.
Prvá prekážka, s ktorou som sa stretol, boli víza. Slovenská republika je členským štátom Európskej únie a je aj jedným z členských štátov Schengenského priestoru. Ako občan Ukrajiny potrebujem na vycestovanie na Slovensko vízum. Začal som pátrať a zistil som, že na Ukrajine môžem vízum na Slovensko získať na dvoch miestach, a to na Konzulárnom oddelení Veľvyslanectva Slovenskej republiky (Ukrajina, 010 34, Kyjev, ul. Patoržinského 14; tel.: +38 (044) 220 12 03), a na Generálnom konzuláte Slovenskej republiky v Užhorode (Ukrajina, 88000, Užhorod, ul. Lokoty 4; tel.: +38 (0312) 613495). Bol som trochu prekvapený, že mi od slovenského partnera nestačí len obyčajné pozvanie a musím od neho žiadať aj dodatočné doklady, ale nakoniec som úspešne skompletizoval žiadosť o vízum a podal som ju na príslušnom konzuláte. K tomu mi pomohli informácie na stránke veľvyslanectva Slovenskej republiky v Kyjeve (www.slovakia.kiev.ua), kde som našiel zoznam dokladov, ktoré je nutné doložiť k žiadosti o udelenie Schengenského víza.
Po niekoľkých dňoch som si vízum prevzal a bol som pripravený vycestovať. Rozhodoval som sa ako pocestujem. Mal som na výber niekoľko možností. Mohol som cestovať vlakom, lietadlom, autobusom, alebo autom. Viem že Slovensko je krásna krajina s množstvom kultúrnych pamiatok a prírodných krás. To ma priviedlo k rozhodnutiu cestovať autom. Dúfal som, že budem mať možnosť zorganizovať si cestu tak, aby som spojil prácu s oddychom.
Vzhľadom k tomu, že som mal Schengenské vízum vydané Slovenskou republikou, poslúchol som odporúčania, aby som prvýkrát vstúpil do Schengenskej zóny cez spoločnú hranicu medzi Slovenskom a Ukrajinou, napriek tomu, že cez inú krajinu by to pre mňa bolo výhodnejšie a ako som sa neskôr dozvedel aj rýchlejšie. Kúpil som si zelenú kartu, skontroloval doklady a vyrazil na cestu. Na prechod hranice som mohol použiť dva hraničné priechody – Užhorod-Vyšné Nemecké, alebo Malyj Bereznyj-Ubľa. Vybral som si hraničný priechod v Užhorode. Trochu nemilo som bol prekvapený z čakacej doby, ale z rozhovorov s ostatnými vodičmi čakajúcimi na hranici som sa dozvedel, že som si len vybral nesprávny čas na cestu. Okrem toho som sa od nich dozvedel, čo všetko odo mňa môže požadovať slovenská hraničná polícia. Našťastie som mal aj pozvanie od slovenského partnera, na základe ktorého mi bolo udelené vízum, aj zelenú kartu na auto, aj poistnú zmluvu poistenia liečebných nákladov a tiež dostatok finančných prostriedkov v hotovosti na pobyt na Slovensku. Vzhľadom k tomu, že nefajčím a viezol som so sebou len jednu litrovú fľašu alkoholu ako pozornosť pre svojho partnera, nehrozilo, že poruším colné predpisy, ktoré mi dovoľujú na Slovensko zaviezť len 40 kusov cigariet a liter tvrdého alkoholu (presný zoznam tovarov oslobodených od cla DPH a spotrebnej dane nájdete na stránke: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/clo/oslobodenie-od-cla-dph-a-spd). Samozrejme do Európskej únie platí zákaz dovozu mliečnych výrobkov a výrobkov živočíšneho pôvodu. Takto poučený a morálne pripravený so pomerne hladko prešiel pasovou aj colnou kontrolou.
Hneď pri vjazde na Slovensko som si všimol, že rýchlostné limity na cestách sa odlišujú od limitov na Ukrajine. V obci sa môže ísť len 50 km rýchlosťou, a na Slovensku určite neplatí tolerancia prekročenia rýchlosti o 20 km ako to platí na Ukrajine. Vzhľadom k tomu, že som chcel použiť diaľnicu, kúpil som si na najbližšej čerpacej stanici elektronickú diaľničnú známku (viac informácií sa dá nájsť aj v ruskom jazyku na stránke: www.eznamka.sk). Pozor aj na malé rozdiely v pravidlách cestnej premávky, napríklad na semaforoch sa na Slovensku nesmie robiť otočenie do opačného smeru, ak to nedovoľuje dopravná značka.
Šťastne som dorazil do cieľa a stretol som sa konečne so svojím partnerom. Dohodli sme sa na ďalšej spolupráci, podpísali sme zmluvy a určili si termín ďalšieho stretnutia. Vzhľadom k tomu, že prvýkrát mi bolo udelené iba jednorazové vízum, partner mi pripravil nové pozvanie a čerstvý výpis z obchodného registra, aby som mohol po návrate podať novú žiadosť o udelenie Schengenského víza.
Skontroloval som si na Schengenskej kalkulačke (https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/calculator.htm?lang=en) povolený počet dní pobytu v Schengenskej zóne, a rozhodol som sa ešte niekoľko dní tráviť potulkami po Slovensku. Strávil som tam krásne chvíle. Ostal by som aj dlhšie, ale počet dní pobytu v Schengenskej zóne, ktorý je uvedený vo vízach, je neúprosný. Aby som sa vyhol akýmkoľvek problémom pri prechode hranice, alebo pri získaní nového víza, rozhodol som sa ho neprekročiť.
Po návrate na Ukrajinu som si opäť podal žiadosť o vízum. Tentoraz som vyskúšal služby vízového centra. V prípade vízového centra nie je potrebná registrácia na konkrétny dátum, tak ako v prípade konzulátu. Vízové centrá by mali obslúžiť všetkých klientov, ktorí si prídu v daný deň podať žiadosť o vízum (viac informácií som našiel na stránke www.pony-visa.com.ua).
Teraz netrpezlivo čakám na vydanie nového Schengenského víza, aby som sa mohol čím skôr vrátiť na Slovensku a pokračovať v začatých projektoch. Na záver ešte niekoľko praktických poznatkov.
Doklad totožnosti
Dokladom totožnosti je na Slovensku len ID karta občana niektorého členského štátu Európskej Únie. V prípade občanov tretích krajín (krajín mimo EÚ) je dokladom totožnosti len platný cestovný pas. V prípade ak krajina, ktorej ste občanom nemá bezvízový režim, potrebujete aj vízum, alebo iný doklad, ktorý Vás oprávňuje byť legálne na území Slovenskej republiky. Týmto dokladom je buď platné Schengenské vízum, alebo národné vízum iného štátu Schengenskej zóny. Môže to byť aj doklad potvrdzujúci, že máte nejaký typ pobytu (prechodný, trvalý, dlhodobý…) na území niektorého členského štátu Schengenskej zóny. Pri kontrole policajným orgánom na Slovensku ste povinný predložiť cestovný pas v ktorom je platné vízum, alebo cestovný pas a doklad o pobyte. V prípade ak nemáte pri sebe platný cestovný pas hrozí Vám pokuta až do výšky 165 EUR. Vodičský preukaz nie je dokladom totožnosti. Rovnako musíte na požiadanie policajného orgánu vedieť preukázať, že máte platné poistenie liečebných nákladov a dostatok finančných prostriedkov na pobyt.
Jazyk
Slovenský jazyk je rovnako ako ukrajinčina jedným zo slovanských jazykov. Sú preto príbuzné. Pri troche snahu sa so Slovákom dohodnete. Každým dňom je to ľahšie a ľahšie. Pozor však na niektoré slová, ktoré znejú v oboch jazykoch rovnako, ale majú úplné iný význam. Môže Vás to dostať do komických a niekedy aj nepríjemných situácií.
Napríklad:
čerstvý – черствий
úžasný – ужасний
voňať – воняти
páchnuť – пахнути
Tieto slová síce znejú rovnako, ale majú v oboch jazykoch úplne opačný význam. Preto sa napríklad na Slovensku v obchodoch predáva čerstvý chlieb, a na Ukrajine by si „черствий хліб“ (čerstvyj chlib) nikto nekúpil. Rovnako môžu komické situácie vznikať v parfumériách pri kúpe darčekov, kde na Slovensku kupujete niečo čo úžasne vonia, no na Ukrajine by ste s darčekom, ktorý „ужасно воняє“ (užasno voňaje) asi zle pochodili.
Pridať komentár