Prechodný pobyt cudzincov na Slovensku upravuje zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o pobyte cudzincov“).
Prechodný pobyt, ktorý bol na území Slovenskej republiky udelený štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ho oprávňuje zdržiavať sa na území Slovenskej republiky, vycestovať a opätovne vstupovať na jej územie počas obdobia, na ktorý mu bol vydaný. Prechodný pobyt môže byť vydaný len na jeden účel a ak chce cudzinec s prechodným pobytom vykonávať inú činnosť, musí požiadať o vydanie nového prechodného pobytu na iný účel (vykonať zmenu účelu pobytu).
Zákon rozlišuje niekoľko typov prechodných pobytov, ktoré sú rozdelené podľa účelu na ktorý sú vydané. Ide o prechodný pobyt:
- na účel podnikania,
- na účel zamestnania,
- na účel štúdia,
- na účel osobitnej činnosti,
- na účel výskumu a vývoja,
- na účel zlúčenia rodiny,
- na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl,
- osoby, ktorá má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí,
- ktorá má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte.
Za prechodný pobyt na území Slovenskej republiky sa považuje aj prechodný pobyt na základe modrej karty Európskej únie vydanej v zmysle zákona o pobyte cudzincov.
Typom prechodných pobytov, s ktorými sa stretávame v praxi najčastejšie sú venované samostatné články. Ide o pobyty na účel zamestnania, podnikania, štúdia a modrú kartu. V tomto článku sa budeme venovať ostatným typom pobytov, ktoré pozná zákon o pobyte cudzincov.
Prechodný pobyt na účel osobitnej činnosti
Prechodný pobyt na účel osobitnej činnosti môže policajný útvar udeliť štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý nie je podnikateľom a vykonáva:
- lektorskú činnosť,
- umeleckú činnosť,
- športovú činnosť,
- stáž v rámci štúdia mimo územia Slovenskej republiky,
- činnosť vyplývajúcu z programov vlády Slovenskej republiky alebo z programov Európskej únie,
- plnenie záväzku Slovenskej republiky vyplývajúceho z medzinárodnej zmluvy,
- poskytnutie zdravotnej starostlivosti alebo na sprevádzanie štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému sa poskytuje zdravotná starostlivosť, ak je to potrebné,
- dobrovoľnícku činnosť,
- činnosť novinára akreditovaného v Slovenskej republike.
Tento pobyt môže byť udelený na čas potrebný na dosiahnutie účelu najviac však na dva roky. Prechodný pobyt sa u cudzinca nevyžaduje prvých 90 dní, ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava oprávnene a oznámil policajnému útvaru začiatok, miesto a predpokladanú dĺžku pobytu.
Účel pobytu sa v tomto prípade dokladuje:
- potvrdením školy alebo inej vzdelávacej inštitúcie o výkone lektorskej činnosti,
- potvrdením orgánu štátnej správy alebo umeleckej agentúry,
- potvrdením športovej organizácie alebo príslušného orgánu štátnej správy,
- potvrdením o stáži, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny,
- potvrdením orgánu štátnej správy, v ktorého pôsobnosti je výkon činnosti podľa programov schválených vládou Slovenskej republiky alebo programov Európskej únie alebo potvrdením organizácie administratívne zabezpečujúcej takýto program na základe zmluvy s príslušným orgánom štátnej správy,
- medzinárodnou zmluvou, potvrdením orgánu štátnej správy, v ktorého pôsobnosti je výkon činnosti podľa programov schválených vládou Slovenskej republiky alebo programov Európskej únie alebo potvrdením organizácie administratívne zabezpečujúcej takýto program na základe zmluvy s príslušným orgánom štátnej správy,
- potvrdením zdravotníckeho zariadenia o poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo dokladom o potrebe sprevádzania,
- potvrdením mimovládnej organizácie o vykonávaní dobrovoľníckej činnosti, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny,
- potvrdením príslušného orgánu štátnej správy o vykonávaní novinárskej činnosti novinára akreditovaného v Slovenskej republiky alebo dokladom o akreditácii novinára pôsobiaceho v Slovenskej republike.
Prechodný pobyt na účel výskumu a vývoja
Prechodný pobyt na účel výskumu a vývoja môže policajný útvar udeliť štátnemu príslušníkovi tretej krajiny , ktorý vykonáva výskum a vývoj na základe dohody o hosťovaní. Tento pobyt môže byť udelený na čas potrebný na dosiahnutie účelu, najviac však na dva roky. Štátny príslušník tretej krajiny, ktorému bol udelený prechodný pobyt na účel výskumu a vývoja môže podnikať. Prechodný pobyt sa u cudzinca nevyžaduje prvých 90 dní, ak sa na území Slovenskej republiky zdržiava oprávnene a oznámil policajnému útvaru začiatok, miesto a predpokladanú dĺžku pobytu.
Účel pobytu sa v tomto prípade dokladuje dohodou o hosťovaní.
Prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny
Prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny môže policajný útvar udeliť štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý je:
- rodinným príslušníkom štátneho príslušníka tretej krajiny s prechodným pobytom alebo s trvalým pobytom,
- príbuzným v priamom vzostupnom rade azylanta mladšieho ako 18 rokov alebo závislou osobou podľa medzinárodnej zmluvy.
Za rodinného príslušníka štátneho príslušníka tretej krajiny sa v zmysle tohto zákona považuje:
- manžel, ak manželia majú najmenej 18 rokov,
- slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov štátneho príslušníka tretej krajiny a jeho manžela,
- jeho slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov,
- slobodné dieťa jeho manžela mladšie ako 18 rokov,
- jeho nezaopatrené slobodné dieťa staršie ako 18 rokov alebo nezaopatrené slobodné dieťa staršie ako 18 rokov jeho manžela, ktoré sa o seba nedokáže postarať z dôvodu dlhodobého nepriaznivého zdravotného stavu,
- jeho rodič alebo rodič jeho manžela, ktorý je odkázaný na jeho starostlivosť, a v krajine, odkiaľ prichádza, nepožíva náležitú rodinnú podporu.
V prípade ak sa žiada prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny pre slobodné dieťa štátneho príslušníka tretej krajiny, alebo slobodné dieťa jeho manžela, musí s udelením prechodného pobytu súhlasiť aj rodič dieťaťa, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti.
Prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny sa udeľuje do skončenia platnosti pobytu štátneho príslušníka tretej krajiny, ku ktorému si žiadateľ uplatňuje právo na zlúčenie rodiny. Prechodný pobyt na tento účel môže byť udelený najviac na päť rokov. Štátny príslušník tretej krajiny s pobytom udeleným na účel zlúčenia rodiny môže podnikať. Za splnenia podmienok uvedených v zákone o službách zamestnanosti môže aj pracovať.
Účel pobytu sa v tomto prípade dokladuje matričným dokladom.
Prechodný pobyt na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl
Prechodný pobyt na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl udelí policajný útvar štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý je príslušníkom civilnej zložky vysielajúceho štátu a ktorý je v službách týchto ozbrojených síl, najviac na päť rokov.
Účel pobytu sa dokladuje individuálnym príkazom alebo kolektívnym príkazom na presun ozbrojených síl.
Prechodný pobyt osoby, ktorá má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí
Prechodný pobyt osoby, ktorá má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí môže policajný útvar udeliť štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý má vydané osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí. Tento prechodný pobyt môže byť udelený až na obdobie 5 rokov. Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má prechodný pobyt udelený ako osoba s priznaným postavením zahraničného Slováka môže podnikať a môže sa tiež zamestnať. Pri osobách, ktoré majú priznané postavenie Slovákov žijúcich v zahraničí sa nevyžaduje pracovné povolenie, ani súhlasné stanovisko Úradu práce sociálnych vecí a rodiny so zamestnaním tejto osoby. Zamestnávateľ je povinný vyplniť a podať na príslušnom úrade práce sociálnych vecí a rodiny informačnú kartu.
Účel pobytu sa dokladuje osvedčením Slováka žijúceho v zahraničí.
Prechodný pobyt osoby, ktorá má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte
Prechodný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte môže byť policajným útvarom udelený štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý:
- podniká na území Slovenskej republiky,
- je zamestnaný na území Slovenskej republiky,
- študuje na škole v Slovenskej republike,
- vykonáva činnosť, ktorá má zodpovedá osobitnej činnosť, alebo výskumu a vývoju (podľa ustanoví zákona o pobyte cudzincov),
- je rodinným príslušníkom (manžel, manželka, dieťa) štátneho občana tretej krajiny a rodina už existovala v inom členskom štáte, ktorý štátnemu príslušníkovi priznal postavenie osoby s dlhodobým pobytom.
Účel pobytu sa dokladuje dokladom o dlhodobom pobyte vydaným členským štátom a pracovnou zmluvou, písomným prísľubom zamestnávateľa na prijatie štátneho príslušníka tretej krajiny do zamestnania, potvrdením príslušného orgánu štátnej správy, školy alebo iného akreditovaného zariadenia o prijatí štátneho príslušníka tretej krajiny na štúdium alebo odborné vzdelávanie alebo iným dokladom ktorý potvrdzuje vykonávanie osobitnej činnosti, alebo výskumu a vývoja.
Pridať komentár